Turniej Słowian w Tarnobrzegu

iks logo - Turniej Słowian w Tarnobrzegu

W tym roku Integracyjny Klub Sportowy Jezioro Tarnobrzeg obchodzi swoje 15-lecie. W ramach obchodów jubileuszu, w dniach 1 – 4 sierpnia 2019 r. klub organizuje międzynarodowe zawody sportowe – XIII Turniej Słowian w Tenisie Stołowym na Wózkach – Tarnobrzeg  2019.

 

Pomysłodawcą i założycielem klubu jest pan Rajmund Zięba, który wraz z panem Janem Dryką, w 2004 roku postanowił stworzyć klub sportowy, w którym mogłyby trenować i realizować swoje pasje zarówno osoby pełnosprawne jaki osoby z różną niepełnosprawnością.

Początkowo w IKS-e istniały trzy sekcje sportowe: pływania, tenisa stołowego i podnoszenia ciężarów. Obecnie prowadzona jest tylko integracyjna sekcja sportowa tenisa stołowego.

Od września 2008 roku IKS Jezioro Tarnobrzeg współpracuje z Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Tarnobrzegu. Stworzyli tam bazę treningową, wykorzystując doskonałe warunki na hali sportowej do treningu i organizacji zawodów sportowych.

10 listopada 2011 roku Zarząd Polskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych „Start” przyjął klub IKS Jezioro Tarnobrzeg do swojego grona. IKS należy również do Polskiego Związku Tenisa Stołowego i Podkarpackiego Okręgowego Związku Tenisa Stołowego.

W ramach sierpniowych obchodów jubileuszu, w XIII Turnieju Słowian w Tenisie Stołowym na Wózkach uczestniczyć będzie 50 niepełnosprawnych tenisistów stołowych z 9 krajów. W Tarnobrzegu, w hali sportowej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1, w turnieju drużynowym (2 sierpnia) i turnieju indywidualnym (3 – 4 sierpnia) wystąpią zawodnicy i zawodniczki z Irlandii, Czech, Słowacji, Serbii, Ukrainy, Litwy, Rosji, Białorusi i Polski, medaliści Mistrzostw Świata, Mistrzostw Europy, Igrzysk Paraolimpijskich w Rio 2016, w Londynie 2012.  Wśród nich także zawodniczki i zawodnicy, którzy w tym roku w turniejach międzynarodowych Pro-Turach w Europie walczą o punkty do rankingu światowego by wywalczyć awans do Igrzysk Paraolimpijskich w Tokio 2020. Zawodnicy ci będą także brali udział, we wrześniu tego roku w Mistrzostwach  Europy – ITTF Para European Championships w Helsingborg w Szwecji.

Zawody odbędą się pod Patronatem Prezydenta Miasta Tarnobrzega, Polskiego Związku Tenisa Stołowego oraz Polskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych „START”.

Turniej Słowian jest doskonalą promocją Tarnobrzega, Województwa Podkarpackiego o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym oraz promocją sportu paraolimpijskiego w kraju i poza jego granicami. Organizowany jest na wysokim poziomie i prowadzony przez profesjonalną obsługę tzn. sędziów, obsługę techniczną i obsługę medyczną.  Zaangażowani są także wolontariusze – młodzież z Domu Dziecka w Skopaniu.

Źródło: IKS Jezioro Tarnobrzeg

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *