Ubezpieczenie zdrowotne

Ubezpieczenie zdrowotne jest jednym z najpowszechniejszych świadczeń w naszym kraju. Ubezpieczenia te obejmują większość Polaków oraz udostępniają ustalony zakres świadczeń zdrowotnych dla każdego, kto posiada status ubezpieczonego. Podmiotem odpowiedzialnym za powszechną opiekę zdrowotną jest Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). NFZ składa się z centrali Funduszu i wojewódzkich oddziałów. Do zadań Funduszu należy zarządzanie środkami finansowymi, finansowanie świadczeń oraz refundacje leków. Każdy kto chce dobrowolnie zawrzeć umowę z NFZ może to zrobić w lokalnym oddziale wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia.

 Prywatne ubezpieczenie zdrowotne

Jak podaje Polska Izba Ubezpieczeń już ponad 750 tyś. osób korzysta z prywatnych ubezpieczeń medycznych, a liczba ta z roku na rok wzrasta. Z pewnością taki stan rzeczy się utrzyma ze względu na ogólnie złą sytuację w służbie zdrowia. Długie listy oczekiwania do specjalisty, czy też niekończące się kolejki w przychodniach publicznej opieki zdrowotnej powodują, że coraz więcej Polaków składnia się do leczenia prywatnego. Wynika to z faktu iż już 1/3 kosztów leczenia jest pokrywana przez nas z własnej kieszeni.

O ile kilka lat temu byłby problem ze znalezieniem alternatywy dla NFZ-u to dziś, wiele instytucji zaczyna interesować się rynkiem ubezpieczeń zdrowotnych. Obecnie ubezpieczenie zdrowotne może być jednym z produktów spośród wielu oferowanych przez danego ubezpieczyciela, jak też dana firma może się specjalizować tylko i wyłącznie w tym zakresie np. Inter Polska.

Ostatnią nowością jest dodanie ubezpieczenia zdrowotnego jako jednego z elementów przy otwieraniu nowego konta, który ma wpływać na decyzję o powierzeniu pieniędzy przez potencjalnego klienta wybranej instytucji.

Jeżeli zaś chodzi o sam wybór ubezpieczenia dużo zależy od tego, czy jest to ubezpieczenie indywidualne czy grupowe. Oprócz tego ważny jest też wiek, stan zdrowia, płeć czy też sam ubezpieczyciel. Przy poszukiwaniach odpowiedniego dla nas ubezpieczenia lub pakietu medycznego warto też prześwietlić nasze preferencje tj. jakiej opieki będziemy potrzebować. Im więcej świadczeń zawartych w naszym pakiecie tym bardziej wzrasta cena. Ważne jest dokładne przeczytanie umowy jaką podpisujemy.

Pozostaje więc pytanie: leczenie publiczne czy leczenie prywatne?

Polacy coraz częściej chcą korzystać z prywatnej służby zdrowia mimo, iż przysługuje im możliwość skorzystania z państwowego leczenia. Z badania rynku ubezpieczeń wynika, że blisko połowa Polaków jest niezadowolona z publicznej służby zdrowia. Państwowa opieka medyczna nie spełnia wymagań stawianych im przez obywateli – długie kolejki do specjalistów i niezadowolenie ze świadczonych usług leczniczych powoduje konieczność korzystania z prywatnej opieki zdrowotnej. Coraz więcej Polaków decyduję się zapłacić za prywatne ubezpieczenie zdrowotne, zamiast stać w kolejkach do państwowego szpitala. To z kolei w ostatnim czasie spowodowało spadek cen jakie trzeba zapłacić za polisę zdrowotną czy też abonament medyczny. Te najtańsze można kupić za kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Obecnie po opłaceniu składki możemy uzyskać dostęp do badań, lekarzy, a także do leczenia w szpitalu.

Polisa zdrowotna

Polisa jest to indywidualne ubezpieczenie zdrowotne, które uprawnia do darmowych świadczeń medycznych w prywatnych przychodniach bądź klinikach. Najczęściej są to takie usługi jak: darmowe badania, zabiegi oraz wizyty u lekarzy specjalistów. Zakres świadczonych usług w polisie zdrowotnej uzależniony jest od wysokości opłacanej składki. Najtańsze polisy zdrowotne to koszt w granicach 20-50 złotych miesięcznie. Za tą kwotę otrzymać możemy podstawową opiekę u lekarza internisty, specjalistów oraz podstawowe badania laboratoryjne. Różnica pomiędzy polisą a abonamentem medycznym polega na tym, że będąc w posiadaniu polisy inaczej niż abonamencie możemy wybrać dowolną klinikę bądź lekarza u którego chcemy się leczyć. Kupując polisę warto zastanowić się nad wybraniem wariantu pakietu rodzinnego, który obejmuje również ochroną współmałżonka oraz dzieci.

Prywatne ubezpieczenia zdrowotne dla pracowników

Każdy przedsiębiorca może wykupić swoim pracownikom dodatkowy pakiet medyczny. Co zyskuje pracodawca i pracownik? :

  • Opłaty abonamentowe można wliczyć w koszty prowadzenia działalności,
  • Zapewnienie finansów na badania z medycyny pracy,
  • Mniejsza absencja pracowników,
  • Dodatkowy czynnik motywacyjny dla pracownika,
  • Zwiększenie konkurencyjności firmy na rynku pracy,
  • Pracownicy mają możliwość korzystania bezpłatnie z badań, prywatnych lekarzy unikając przy tym kolejek,
  • Zatrudnione osoby mogą taniej wykupić ubezpieczenia zdrowotne dla swojej rodziny.

Firmy ubezpieczeniowe oferują specjalne pakiety zdrowotne przeznaczone dla firm, których ceny są niższe niż w wariancie indywidualnym. Ceny grupowych ubezpieczeń zdrowotnych zależą głównie od zakresu usług oraz liczby pracowników których chcemy ubezpieczyć. Cena ubezpieczenia dla jednej zatrudnionej osoby waha się od 20 do około 150 zł. Ale już w kwocie 70 złotych można zapewnić swoim pracownikom dość szeroki zakres usług.

Zapraszam do kontaktu.

6 ubezpieczenia zdrowotne art. reklamowy 300x172 - Ubezpieczenie zdrowotne

 

 

 

 

 

Materiał promocyjny

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *