Udany sezon z lekkim niedosytem

Sezon 2017/18 przeszedł do historii. W zakończonych kilka tygodni temu rozgrywkach Siarka Tarnobrzeg zdobyła 47 punktów i uplasowała się na siódmej pozycji w gronie drugoligowców, czyli o jedno miejsce niżej niż przed rokiem i dwoma laty. Siarka potwierdziła przynależność do ścisłej czołówki drugiej ligi i znów pokazała ciekawą oraz ofensywną piłkę.

W tarnobrzeskim klubie jest jednak lekki niedosyt, bo miejsce w tabeli byłoby z pewnością wyższe, gdyby nie dużo słabsza niż jesień runda wiosenna. Przebudowany zimą zespół długo nie mógł złapać właściwego rytmu i praktycznie do końca sezonu grał poniżej oczekiwań. Trzeba jednak zaznaczyć, że znów w Tarnobrzegu szansę na zaistnienie w seniorskiej piłce otrzymała spora grupa młodych i utalentowanych piłkarzy. W sumie przez cały sezon trener Siarki dał zagrać 31 piłkarzom, z czego aż 18 to zawodnicy o statusie młodzieżowca (urodzeni w 1997 roku i młodsi). Kilku z nich już w Tarnobrzegu nie ma, z różnych względów do wyjazdu szykują się następni.

Kogo można wyróżnić za występie w tym sezonie, a kto zaprezentował się poniżej oczekiwań? Do pierwszej grupy należy zaliczyć tych, którzy grali jesienią na tyle dobrze, że wiosną reprezentowali już barwy klubów z klas wyższych. Świetną jesień mieli: bramkarz Karol Dybowski (wiosną w ekstraklasowym Piaście Gliwice), obrońca lub pomocnik Konrad Stępień (obecnie piłkarz Puszczy Niepołomice), pomocnik Mateusz Czyżycki (przeszedł do pierwszoligowej Odry Opole). Równą formę przez cały rok imponował nie schodzący poniżej wysokiego poziomu kapitan zespołu i czołowy asystent Jan Grzesik. Nie można mieć większych zastrzeżeń do postawy Dawida Kubowicza i trapionego niestety przez kontuzje Jakuba Księżniakiewicza. Pozostali zawodnicy miewali spore wahania formy. Najlepszym tego przykładem jest świetnie grający jesienią Piotr Witasik, który wiosną całkowicie się pogubił. Nie zachwycił wracający po kontuzji Michał Bierzało. Pozyskany zimą wysoki obrońca miał spore zaległości treningowe i dopiero latem ma pokazać pełnię swoich umiejętności. Tylko w końcówce jesieni na miarę talentu grał Dawid Witkowski, cały sezon przeciętnie prezentował się Michał Dawidowicz. Trochę więcej należy wymagać od pretendującego do roli lidera zespołu Kamila Radulj, który zimą w sparingach prezentował się wyśmienicie, ale gdy przyszła liga swoje wielkie umiejętności pokazywał sporadycznie. Słabszy sezon miał też inny gracz środka pola Grzegorz Płatek. Kłopoty zdrowotne trapiły Jakuba Głaza, Cezarego Kabałę, Mateusza Brozia i Mateusza Janeczko. Zwłaszcza na tych dwóch ostatnich bardzo liczył w całych rozgrywkach trener Gąsior. Zawiódł pozyskany zimą Kamil Cupriak, skutecznością nie imponował Krzysztof Ropski, który i tak spośród graczy pierwszego zespołu „wykręcił” w sezonie najlepsze liczby (8 goli i 10 asyst). Z dobrej strony pokazali się kolejni młodzi: Woźniak, Krupa, Galara, z każdym meczem coraz pewniej i lepiej grają Mróz, Świderski, Kieliszek, Janowski czy Wawrylak. Grupa starannie wyselekcjonowanej młodzieży ma dostawać także szansę i boiskowe minuty w kolejnych rozgrywkach, które wystartują już w lipcu.

Kogo nie zobaczymy w barwach naszego klubu w sezonie 2018/19? Klub nie przedłużył wygasających umów Michałowi Dawidowiczowi, Dawidowi Witkowskiemu i Przemysławowi Janowskiemu. Piotr Witasik, Jakub Barteczko i Mateusz Broź otrzymali wolną rękę w poszukiwaniu nowych klubów. Do beniaminka pierwszej ligi ŁKS Łódź odejdzie kapitan Jan Grzesik. To prawdopodobnie jedyne osłabienie Siarki latem. Do drużyny dołączą natomiast młodzieżowiec, lewy obrońca Aleksander Drobot (wcześniej Resovia, Lech Poznań) oraz napastnik Adrian Gębalski i obrońca lub defensywny pomocnik Łukasz Nadolski. Ten ostatni został grającym asystentem trenera Gąsiora.

Siarkowcy treningi przed nowym sezonem rozpoczęli 25 czerwca. Do startu ligi będą trenować na własnych obiektach. Przyszły sezon zapowiada się bardzo ciekawie.  W drugiej lidze zagrają takie kluby jak Widzew Łódź, Górnik Łęczna, GKS Bełchatów, Resovia. Na inaugurację sezonu (21 lipca w Tarnobrzegu) Siarka zmierzy się ze spadkowiczem z Ekstraklasy, 14-krotnym Mistrzem Polski Ruchem Chorzów.

SIARKOWE NAJ W SEZONIE 2017/18
Najwięcej meczów: 31 – Krzysztof Ropski, Dawid Witkowski
Najwięcej minut na boisku: 2675 – Dawid Kubowicz
Najwięcej goli: 8 – Krzysztof Ropski
Najwięcej asyst: 10 – Krzysztof Ropski
Najwięcej żółtych kartek: 12 – Dawid Kubowicz
Najwięcej oddanych strzałów: 59 – Kamil Radulj
Najwięcej celnych strzałów: 28 – Krzysztof Ropski
Najczęściej faulujący: 59 – Krzysztof Ropski
Najczęściej faulowany: 56 – Grzegorz Płatek

Sławek Strzałka


 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *