Udar cieplny u zwierząt

Lato i piękna pogoda zachęca do spacerów z naszymi pupilami. Większość zwierząt nie czuje komfortu przy temperaturach powyżej 25 stopni, szczególnie w warunkach miejskich, gdzie temperatura w słońcu może osiągnąć nawet 40 stopni.

Psy nie posiadają gruczołów potowych (wyjątek stanowią przestrzenie międzypalcowe), mają ograniczone możliwości termoregulacji. Ziejąc, przez otwarty pysk regulują swoją temperaturę ciała w upalne dni.

Udar Cieplny to zespół objawów występujących po nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne i przebywanie w wysokich temperaturach. Objawy to: wysoka temperatura ciała – 40-41 stopni, hiperwentylacja, ślinotok, duszność, otępienie bądź pobudzenie, wzmożone zianie, przekrwienie błon śluzowych. Mogą wystąpić także wymioty i biegunka. Pies przyjmuje pozycję ulgową: głowa i szyja wyciągnięte przed siebie do góry, łapy szeroko rozstawione. Udar cieplny może skończyć się śmiercią zwierzęcia.

Czynniki ryzyka:

 • rasy psów brachycefalicznych (Buldożki francuskie, Buldogi angielskie, Shih-Tzu, Pekińczyki) – budowa anatomiczna układu oddechowego, skrócony pysk u tych ras nie pozwalają na swobodną wentylację, co skutkuje niedotlenieniem organizmu. Są bardziej podatne na przegrzanie.
 • psy z chorobami układu krążenia i układu oddechowego, psy otyłe – aktywność fizyczna podczas upalnych dni, bez dostępu do cienia i wody.
 • zakładanie kagańca nylonowego w którym pies nie może swobodnie się wentylować.
 • pozostawienie psa w silnie nasłonecznionym miejscu, bez cienia i wody do picia.
 • jazda samochodem bez klimatyzacji w upalne dni, zamknięcie psa w samochodzie.

Jeśli podejrzewamy wystąpienie udaru cieplnego należy skontaktować się z lekarzem weterynarii i jak najszybciej przetransportować psa do zakładu leczniczego. Przed wizytą właściciel może udzielić pierwszej pomocy: należy przenieść zwierzę w zacienione lub klimatyzowane miejsce, zwilżyć powierzchnie jego ciała chłodną wodą, zimnymi okładami w okolicy głowy, karku, pachwin.

UWAGA! Nie wolno gwałtownie schładzać zwierzęcia np. lodowatą wodą, bo może to doprowadzić do wstrząsu. Należy zapewnić dostęp do wody pitnej.

Profilaktyka:

 • W upalne dni na dłuższe spacery wychodzić wczesnym rankiem i późnym wieczorem, unikać długich spacerów środku dnia, wtedy tylko bardzo krótki spacer,
 • można zwilżać skórę psa i pozwolić na schłodzenie się w zbiornikach wodnych,
 • używać kagańca koszykowego, nylonowe kagańce są zakazane,
 • zapewnić cień i dostęp do wody,
 • nigdy nie zostawiać psa w samochodzie,
 • reagować jeśli zauważymy psa narażonego na udar cieplny.

Opiekunowie zwierząt powinni zachować czujność, posiadać wyobraźnię i wiedzę na temat zagrożenia, jakie niosą ze sobą wysokie temperatury latem.

 

                                                                                  Lek.wet. Katarzyna Maria Oręziak

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *