Uśmiech proszę!

Stan jamy ustnej psów i kotów, choroby zębów, przyzębia mają wpływ na stan zdrowia całego organizmu. W Polsce aż 2/3 zwierząt towarzyszących powyżej 2 roku życia wykazuje pierwsze objawy chorób jamy ustnej.

Szczeniaki i kocięta rodzą się bezzębne. Pierwsze ząbki pojawiają się między 2 a 3 tygodniem życia. Pies posiada 28 zębów mlecznych, ich wymiana rozpoczyna się ok 3 miesiąca życia i trwa do 6-7 miesiąca. Proces wymiany rozpoczyna się od siekaczy, następne są zęby przedtrzonowe i trzonowe. Na końcu pojawiają się stałe kły. Pies posiada 42 zęby stałe. Kociaki posiadają 26 zębów mlecznych i 30 zębów stałych (w wieku 6 miesięcy powinien być ich komplet).

Kontrola stanu jamy ustnej jest bardzo ważna. Już na pierwszych wizytach profilaktycznych lekarz weterynarii powinien zbadać jamę ustną, sprawdzić czy nie występują wady zgryzu, przetrwałe zęby mleczne u młodych zwierząt. Podczas wymiany zębów mogą pojawić się dolegliwości, bólowe, obniżony apetyt, nieprzyjemny zapach z jamy ustnej.

Przetrwałe zęby mleczne

Jeśli pozostają jednocześnie zęby mleczne, a już wyrosły zęby stałe, należy usunąć przetrwałe zęby mleczne, gdyż zajmują miejsce przynależne zębom stałym, generują wady zgryzu, powodują stłoczenie zębów, a przez to szybsze powstawanie płytki nazębnej i kamienia nazębnego oraz rozwój chorób przyzębia. Usunięcie zębów mlecznych przetrwałych wykonywane jest przez lekarza weterynarii. Rasami u których najczęściej występuje ten problem są: Yorkshire terierry, maltańczyki, chichuachua, pudle.

U kociąt w okresie wymiany zębów lub tuż po nim zaniedbane zapalenie dziąseł może przerodzić się w młodzieńcze zapalenie przyzębia lub zespół stomatitis-gingovitis.

Dorosłe zwierzęta

Kontrola jamy ustnej powinna odbywać się regularnie, daje to lekarzowi możliwość zdiagnozowania choroby i szybszego rozpoczęcia leczenia. Objawy, które mogą niepokoić właścicieli zwierząt to: nieprzyjemny zapach z jamy ustnej, kamień nazębny, zaczerwienione i krwawiące dziąsła (każde krwawienie z jamy ustnej powinno być skontrolowane przez lekarza weterynarii), opuchlizna wokół pyska, wypływ z jamy nosowej, utrudnione pobieranie pokarmu.

Najczęściej spotykanym problemem jest szybkie odkładanie się pytki nazębnej, powstawanie kamienia nazębnego i przewlekłego zapalenia dziąseł i jamy ustnej. Nieleczone choroby przyzębia u zwierząt dorosłych są przyczyną powstawania ropni okołozębowych, przetok ustno nosowych. Dochodzi do zaniku blaszki kostnej wyrostka zębodołowego kości szczęki oddzielającej zębodół od jamy nosowej, co może objawiać się wyciekiem z nozdrzy o charakterze surowiczym a potem ropnym. Choroby jamy ustnej są bolesne dla zwierząt, sprawiają im duży dyskomfort. Bakterie bytujące w pysku, które są odpowiedzialne za zapalenie jamy ustnej przenikają przez uszkodzone naczynia krwionośne do krwioobiegu i mogą powodować zapalenie wsierdzia, wątroby, nerek, zapalenie stawów. W przypadku niektórych chorób metabolicznych np. cukrzycy, zły stan uzębienia sprawia trudności terapeutyczne – brak stabilizacji  poziomu glukozy u cukrzyków.

Jak  dbać o zdrowy uśmiech pupila?

  • Regularne wizyty u lekarza weterynarii, który oceni stan jamy ustnej i odpowie jak dbać o higienę, a jeśli to konieczne wdroży leczenie.
  • Mycie zębów. Istnieją na rynku specjalistyczne produkty do higieny jamy ustnej – pasty, żele, płyny, proszki dla zwierząt.

Nauka szczotkowania powinna rozpocząć się w wieku szczenięcym (niestety nie każdy pies czy kot chce współpracować w tej kwestii). Są dostępne specjalnie dostosowane szczoteczki dla zwierząt, nakładki na palec dla właściciela. Naukę należy rozpocząć z oswojeniem psa czy kota z dotykiem kufy, pyska, zębów, podnoszeniem fafli. Należy oswoić zwierzę z zapachem pasty, i nagrodzić tuż po tym.

Kolejnym etapem jest nałożenie produktu (np. pasty) na palec i delikatnym rozsmarowniu jej na zębach wykonując kuliste ruchy lub wymiatające – od dziąsła w kierunku korony zęba. Jeśli zwierzę oswoi się z ta praktyką możemy zastosować szczoteczkę dla zwierząt. Szczotkowanie może być wykonywane nawet codziennie, najlepiej po posiłku. Pamiętajmy o nagradzaniu zwierząt drobnym smakołykiem po każdym myciu.

  • Dobór karmy i prawidłowe żywienie. Pokarmy papkowate i kleiste, z dużą zawartością węglowodanów sprzyjają rozwojowi chorób przyzębia. Istnieją na rynku suche karmy, które posiadają w swoim składzie substancje spowalniające odkładanie się kamienia nazębnego, takiej karmy nie powinno się namaczać, tylko rozgryzanie krokietów daje efekt.
  • Stosowanie produktów do higieny jamy ustnej w postaci proszku dodawanego do jedzenia, przysmaków, płynów, żeli, past powinno być skonsultowane z lekarzem weterynarii, który dostosuję odpowiedni produkt dla pacjenta.
  • Wykonanie sanacji jamy ustnej, z czyszczeniem kamienia nazębnego, jeśli to konieczne ekstrakcja zepsutych zębów, zastosowanie leczenia ogólnego. Zabiegi te wykonywane są w znieczuleniu tylko w zakładach leczniczych dla zwierząt.

Lekarz Weterynarii Katarzyna Maria Oręziak
Specjalista Chorób Psów i Kotów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *