Uwaga rolnicy, sadownicy i działkowcy!

Pszczelarze zrzeszeni w Rejonowym Kole Pszczelarzy w Tarnobrzegu, zamieszkali głównie w Gminach Tarnobrzeg oraz Baranów Sandomierski informują, że występują podtrucia rodzin pszczelich środkami ochrony roślin. Dlatego też apelują, aby wykonujący opryski stosowali preparaty, które są wiadomego pochodzenia i dopuszczone w Polsce do stosowania. Środki, które nie posiadają zerowej prewencji mogą być stosowane jedynie po zmroku, gdy pszczoły nie wykonują już lotów tak, aby kilkugodzinny okres prewencji zakończył się przed lotami pszczół rankiem następnego dnia.

W przypadku zauważenia wykonywania oprysków na kwitnące rośliny w ciągu dnia, będą o tym fakcie powiadamiane odpowiednie służby, które będą pobierać próbki stosowanych preparatów dla sprawdzenia, czy nie są to środki szkodliwe dla pszczół. Stosujący niewłaściwe środki muszą się liczyć z dotkliwymi karami finansowymi. Należy mieć świadomość, że to rolnicy, sadownicy oraz działkowcy mają największe korzyści ze strony pszczół w postaci obfitych plonów i powinni dbać o te pożyteczne owady podobnie jak pszczelarze.

W niektórych krajach na skutek braku pszczół ludzie zmuszeni są do zapylania różnych plantacji przenosząc pyłek z kwiatka na kwiatek za pomocą ptasich piórek. Czy mamy dołączyć do tych krajów?

Prezes Rejonowego Koła Pszczelarskiego – Mieczysław Rawski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *