W górach jest wszystko co kocham…

logo BP tbg 1024x224 - W górach jest wszystko co kocham…

O górach napisano tysiące książek. O ludziach, którzy je zdobywali równie dużo.
Oto trzy z nich, po które należy sięgnąć, żeby dowiedzieć się, co pcha ludzi w góry i dlaczego z miłości do nich są w stanie poświęcić wszystko co mają – rodzinę, a nawet życie.

Himalaistki

Mariusz Sepioło

Na drodze prowadzącej na najwyższe szczyty nie brakuje kobiet. To właśnie Polki budowały legendę światowego himalaizmu. To one były pierwsze na wielu szczytach, a ich życiorysy to gotowe scenariusze filmowe. Dobrosława Miodowicz-Wolf umarła przypięta do liny, pomagając innym. Halina Kruger-Syrokomska zasnęła w namiocie na wysokości kilku tysięcy metrów i nigdy się nie obudziła, Wanda Rutkiewicz zaginęła pod Kanczendzongą.  Ale te, które przeżyły, mówią: góry są po to, żeby w nich żyć, a nie umierać. Przez wiele lat zmagały się z własnym środowiskiem – pełnym męskiego szowinizmu, dyskryminacji i zawiści. O swoją pozycję musiały walczyć podwójnie ciężko. Niektóre za tę walkę zapłaciły podwójną cenę.

Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci 

Anna Kamińska

Trzecia kobieta i pierwsza Europejka, pierwszy Polak na Mount Evereście. Pierwsza kobieta, która zdobyła szczyt K2. „Najpierw była Wanda, za nią cała banda” – mawiano. Od małego słynęła ze „żmudzkiego” uporu. Nigdy nie zdecydowała się na macierzyństwo. Rozpadły się jej dwa małżeństwa. Najważniejsza była dla niej wolność. Jej prawdziwą miłością były góry.

Bezwzględna, hojna, zdystansowana, ciepła, kokietka, chłodna, chorobliwie ambitna, współczująca, twarda, wrażliwa, zamknięta w sobie, szczera, wyrachowana, ekscentryczna, szalona, niezwykła, zawistna, manipulatorka, stąpająca twardo po ziemi, bujająca w obłokach. Raz z sercem, raz bez serca…  i piękna…

Kukuczka: opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście

Dariusz Kortko, Marcin Pietraszewski

Najwybitniejszy polski himalaista. Drugi człowiek na świecie, który zdobył wszystkie czternaście ośmiotysięcznych szczytów.

Za każdą wyprawą kryją się ludzie – himalaiści i ich rodziny, które zostają na dole. Góra zniewala ich wszystkich – tych pierwszych, co muszą iść nie zważając na wszystko i tych drugich trwających w oczekiwaniu – wróci, czy nie wróci? Celina Kukuczka mówiła: „Po cichu się buntowałam, ale nigdy nie kazałam mu wybierać: albo góry, albo ja. Wtedy bym go straciła”. Historia himalaisty, nad którym wisiało fatum, bo niemal podczas każdej jego wyprawy ginęli koledzy.

Kukuczka – człowiek uparcie dążący do celu, pełen sprzeczności i zdający sobie sprawę, że wszystkiego i wszystkich nie da się w życiu pogodzić. Legenda.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *