W niedzielę Mistrzowie Świata pojadą z nami rowerem po zdrowie

62491977 322283588665303 5084528704734887936 n 728x1024 - W niedzielę Mistrzowie Świata pojadą z nami rowerem po zdrowieMyślisz, że jazda na rowerze jest nie dla ciebie? Że jest niebezpieczna? Otóż lawirowanie rowerem pomiędzy ciężarówkami w wielkim mieście jest mniej niebezpieczne niż oglądanie telewizji, twierdzi Peter Walker, autor znanej na całym świecie książki o odważnym tytule „Jak rowery mogą uratować świat”.

Dlaczego telewizor jest tak niebezpieczny? Po prostu zabija nas siedzenie w miejscu. Każdego roku z powodu chorób wywołanych brakiem aktywności fizycznej umiera dziesiątki tysięcy osób. Znamy te przypadki pod nazwą choroby serca czy nawet rak. Żyjemy w epoce epidemii nie tylko otyłości, ale wręcz bezruchu. Naukowcy przekonują nas jednak, że zagrożenia te można łatwo zahamować. Rewelacyjne efekty przynosi właśnie jazda na rowerze. Łatwo ją włączyć w codzienność. Jeżdżąc na rowerze ma się mniejszą skłonność do otyłości, cukrzycy, udarów, chorób serca i pewnych rodzajów raka. Rowerzyści nie tylko są zdrowsi, ale również dłużej żyją, dłużej zachowują mobilność i niezależność w podeszłym wieku.

Fundacja „Zatrzymać Czas” postanowiła promować aktywność i to nie tylko wśród osób młodych, ale także wśród seniorów, wychodząc z założenia, że nigdy nie jest za późno. W ramach projektu „Rowerem po zdrowie”, realizowanym pod nazwą „Senior na rowerze”, przedstawiciele organizacji podróżują po Polsce zachęcając wszystkich do aktywności rowerowej, zarówno tych małych jak i tych dużych. Szybko do akcji dołączyło dwóch słynnych polskich kolarzy, Tadeusz Mytnik i Mieczysław Nowicki. Obaj to polskie legendy, dawni kolarscy Mistrzowie Świata. Dziś ciągle aktywni i zarażający innych taką samą aktywnością.

W najbliższa niedzielę, 16 czerwca, akcja odbędzie się w Tarnobrzegu. O godzinie 10.00 mistrzowie czekać będą na wszystkich na pl. Bartosza Głowackiego. Każdy jest zaproszony, niezależnie ile ma lat i jakim rowerem jeździ. Nawet jeśli nie masz roweru, fundacja go wypożyczy. Dla każdego uczestnika przygotowane zostały świeże owoce i woda do picia. Zaplanowana została przejażdżka rowerowa po okolicy. Będzie można odbyć przyjemną wycieczkę, bez ścigania, tylko dla czystej przyjemności. Będzie też okazja do towarzyskiej rozmowy. Nasi mistrzowie to także urodzeni gawędziarze, a mają o czym opowiadać. Uprawianie sportu to przecież także wspaniała przygoda i podróże. Spragnieni smaczków dotyczących kulis sportu, również powinni być zadowoleni ze spotkania. Na koniec uczestnicy otrzymają certyfikaty i odznaki za uczestnictwo w akcji.

W organizacji spotkania pomagają tarnobrzescy miłośnicy rowerów, szczególnie Amatorska Grupa Kolarska „Zorza” Tarnobrzeg, która kontynuuje tradycje kolarskie znakomitego niegdyś tarnobrzeskiego kolarskiego klubu. W latach 70. nie mieli sobie równych w regionie. Startowali w wielu wyścigach, zajmując czołowe pozycje, w tym w naszym narodowym wyścigu Tour de Pologne. To z tarnobrzeskiego klubu pochodzili późniejsi Mistrzowie Polski, jeżdżący w barwach Legii Warszawa: Tadeusz Mycek i Wacław Jurgielewicz. Oni także będą z nami w niedzielę. Są przykładem potwierdzającym właściwości jazdy rowerem. Nawet mając 70 lat jeżdżą rowerami, nawet na dystansach przekraczających 100 km, nie odstając zbytnio pod względem wytrzymałości i szybkości młodym kolarzom amatorom z Tarnobrzega.

Zapraszamy w niedziele. Zadbajmy o swoje zdrowie w przyjemny sposób.

Robert Chrząstek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *