Wielkie Urodziny Miasta już 8 czerwca!

W tym roku przypada 425. rocznica lokacji Tarnobrzega. To kawał pięknej historii, której częścią jesteśmy my wszyscy. Jest okazja do wspomnień, świętowania, ale i do pochwalenia się tym, co Tarnobrzeg wyróżnia spośród innych podobnej wielkości miast.

Skarb Tarnobrzega to jego historia, zabytki, urocze zakątki, piękna otaczająca go ze wszystkich stron przyroda, ale przede wszystkim sami tarnobrzeżanie. Ci, którzy przez swoją pracę i pasję tworzą nasze piękne miasto.

8 czerwca 2018 r. Stowarzyszenie Dolina Smaku we współpracy z Urzędem Miasta Tarnobrzega organizuje na Zamku Dzikowskim Wielkie Urodziny Miasta Tarnobrzega.

– Okazja jest szczególna, szczególne muszą więc być także atrakcje przygotowane na ten niezwykły dzień – mówi Monika Zając, prezes Stowarzyszenia Dolina Smaku, współorganizatorka wydarzenia. – Gdy w rodzinie świętujemy czyjeś urodziny to zaproszeni są na nie wszyscy. I dzieci i dziadkowie i ciotki i wujkowie. Na urodzinach miasta nie może być inaczej. Zaproszenie na wydarzenie, które odbędzie się przed Zamkiem Dzikowskim kierujemy więc do wszystkich niezależnie od wieku.

34475619 1505344182926842 4643654911710461952 n 724x1024 - Wielkie Urodziny Miasta już 8 czerwca!

 Przysmak Tarnowskiego

Początek urodzinowej imprezy zaplanowano na godz. 16. Wówczas rozpocznie się gotowanie gigantycznego dania, którym ugoszczeni zostaną wszyscy urodzinowi goście.

– Przygotujemy „Przysmak Tarnowskiego”. Będzie to gulasz z dziczyzny z wiosennymi warzywami – zdradza Monika Zając. – Tarnowscy kochali polowania i postanowiliśmy zaczerpnąć z tej myśliwskiej tradycji. Liczymy, że uda nam się przygotować aż 425 litrów tego smakowitego dania. Nad przebiegiem gotowania, czuwać będą najlepsi tarnobrzescy szefowie kuchni restauracyjnych. Jesteśmy pewni, że są oni gwarantem jakości dania, którego nie powstydziłaby się przed laty zamkowa kuchnia.

Polonez na 425 par

O godzinie 18.30 wyruszy sprzed bramy Zamku Dzikowskiego polonez. Nie byle jaki, bo rekordowy. Organizatorzy wydarzenia mają nadzieję, że przyłączy się do niego aż 425 par.

– To symboliczna liczba, ale mamy nadzieję, że faktycznie nie zabraknie tarnobrzeżan, którzy podejdą z fantazją do świętowania urodzin miasta i zaszczycą nas swoją obecnością – mówi Małgorzata Rokoszewska-Ćwiękała, współorganizatorka wydarzenia. – Do udziału w polonezie zapraszamy uczestników w strojach służbowych lub innych strojach z dawnych lat. Zaproszenie do tańca przyjęli już przedstawiciele wielu grup zawodowych, którzy stawią się w swoich mundurach. Będą z nami górnicy, strażacy, kominiarze, będą także seniorzy. Bardzo liczymy na młodzież, szczególnie na maturzystów i gimnazjalistów, którzy niedawno tańczyli poloneza na swoich studniówkach i komersach. Mamy nadzieję, że nie zawiodą nas także dzieci. Im będzie nas więcej, tym bardziej różnorodny i kolorowy będzie nasz chodzony. Pokażemy dzięki niemu koloryt naszego miasta i to, że potrafimy wspólnie zrobić coś fajnego.

Tajemnica o północy

Organizatorzy Wielkich Urodzin Miasta przygotowują na ten dzień jeszcze wiele innych atrakcji. Nie zabraknie występów młodych tarnobrzeskich artystów, zabaw dla dzieci z dawnych lat i wirtualnego spaceru po Tarnobrzegu. Lokalni fotografowie przygotowali już 425 najpiękniejszych zdjęć miasta, które pokażą w trakcie multimedialnej prezentacji.

– Całość wydarzenia zakończy koncert i zabawa taneczna z zespołem Heaven oraz niespodzianka, która mamy nadzieję, że nie tylko zaskoczy uczestników zabawy, ale i odbije się szerokim echem w całym regionie – zapowiada Monika Zając. – Nie zdradzając wszystkich tajemnic tego niezwykłego dnia, uchylimy jedynie rąbka tajemnicy, że jest szansa, że 8 czerwca na Zamku Dzikowskim pojawi się ktoś, kogo nie było tu od bardzo wielu lat…

425 dla Tbg

Wielkie Urodziny Miasta to inauguracja akcji społecznej „425 dla Tbg”, której uczestnicy chcą w sposób szczególny uczcić przypadający w 2018 roku jubileusz miasta.

– Zaproszenie do włączenia się do akcji skierowaliśmy do tarnobrzeskich organizacji i instytucji na początku maja. Odzew był ogromny i już możemy zdradzić, że w ciągu najbliższych tygodni w Tarnobrzegu odbędzie się szereg wydarzeń z symboliczną liczbą 425 – mówi Małgorzata Rokoszewska-Ćwiękała ze Stowarzyszenia Dolina Smaku będącego pomysłodawcą inicjatywy „425 dla Tbg”.

Kajakarze z TKKF Tarnobrzeg szykują cykl spływów, których łączny dystans wyniesie 425 km, Stowarzyszenie Aqua Swim zorganizuje maraton pływacki podczas, którego pływacy będą mieli do pokonania 425 metrów, czyli 17 basenów. Dzieci z tarnobrzeskich przedszkoli i szkół przygotowują 425 kartek z urodzinowymi życzeniami. UKS Delfin Masters Tarnobrzeg planują przepłynąć 425 km w 11 dni (4+2+5=11), Biblioteka Pedagogiczna w Tarnobrzegu i Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe Libri ogłosiło konkurs na tarnobrzeską książkę kucharską, w której znaleźć się może nawet 425 przepisów.

Sypnęli pomysłami

– W inicjatywę włączyło się także Stowarzyszeni Nordic Activ, Tarnobrzeska Chorągiew Rycerska Leliwa i ciągle pojawią się nowe pomysły, o których będziemy na bieżąco informować na łamach „Tarnobrzeg – Tu żyjemy” i na profilu Facebook – 425dlaTbg – mówi Krzysztof Trościński, współorganizator inicjatywy. – Tarnobrzeg i jego mieszkańcy mają ogromny potencjał i mamy nadzieję to pokazać.

MMC

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *