Wilczki Biegną Tropem Pamięci

1963 metry jest dystansem, który wspólnie z dziećmi i młodzieżą organizatorzy, czyli Dom Dziecka w Skopaniu oraz Aktywne Podkarpacie realizujące Podkarpacki Puchar Nordic Walking, pragną pokonać 6 marca br., oddając tym samym część i chwałę Bohaterom dla których Niepodległa Polska miała większe znaczenie niżeli własne życie.

Dystans nie jest przypadkowy. Jest rokiem śmierci Józefa Franczaka, ps. „Laluś” Żołnierza Wyklętego, który w 1963 roku został zamordowany przez zbrodniczy system komunistyczny.

W roku 2011 dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.

Ze względu na fakt, że w tym dniu na terenie całej Polski odbywają się biegi Tropem Wilczym, dyrektor Domu Dziecka w Skopaniu, Damian Szwagierczak podjął decyzję, aby zorganizować bieg adresowany do młodych ludzi pod nazwą Wilczki Biegną Tropem Pamięci. Ustalono, że bieg ten będzie się odbywał w każdym roku, w pierwszy piątek po dniu 1 marca.

– Celem naszej inicjatywy jest przekazanie młodzieży wartości patriotycznych, które mają im towarzyszyć w dorosłym życiu. Wychodzimy z założenia, że w latach 1944 – 1963, w chłopskich chatach jak również w domach miejskich powstających z powojennych ruin, dzieci od swych bliskich i dalszych znajomych miały przekazywane informacje czym jest godność człowieka walczącego o swój kraj – powiedział Damian Szwagierczak, współorganizator biegu – Dlatego też wychodzimy z naszą inicjatywą, aby pamięć o naszych Bohaterach trwała w świadomości naszego przyszłego pokolenia.

medal wilczym tropem - Wilczki Biegną Tropem PamięciPrzed biegiem uczestnicy wydarzenia wysłuchają prelekcji historycznej dotyczącej żołnierzy wyklętych. IPN Oddział Rzeszów przygotował dla uczestników drobne upominki. Pomysłodawcy wydarzenia z grupą przyjaciół przygotowali 150 pamiątkowych medali. Przewidziany jest ciepły posiłek i herbata. Organizatorzy liczą również na Mieszkańców Miasta. Wierzą, że w tym wyjątkowym dniu życzliwi przyniosą słodkości, aby poczęstować nimi dzieci.

 

87360369 175046783920508 3432155855686991872 n 1024x582 - Wilczki Biegną Tropem Pamięci

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *