Wyprawki czytelnicze dla baranowskich maluchów

Przedszkolaki z Baranowa Sandomierskiego dostaną swoje pierwsze czytanki, a rodzice – poradnik. Startuje kampania Instytutu Książki i tutejszej biblioteki „Mała książka – wielki człowiek”. Inauguracja 26 września.

Baranowska książnica znalazła się w gronie ponad 5200 bibliotek w całej Polsce, które realizują program Instytutu Książki „Mała książka – wielki człowiek”. Inauguracja projektu i spotkanie z uczestnikami: dziećmi w wieku 3-6 lat oraz rodzicami odbędzie się 26 września, w czwartek o 17.00 w Baranowie Sandomierskim. Każdy przedszkolak, który tego dnia przyjdzie z rodzicem do biblioteki głównej, a później także do filii w Suchorzowie, Dąbrowicy i Woli Baranowskiej otrzyma w prezencie niezwykłą książkę „Pierwsze czytanki dla…”, dostosowaną pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka i spełniającą najwyższe standardy w projektowaniu pięknych i mądrych książek dla najmłodszych.

W starannie dobranym zestawie utworów wybitnych polskich poetów i pisarzy dziecięcych znajdują się zarówno pozycje klasyczne, jak i współczesne. W gronie autorów znajdziemy m.in. Joannę Papuzińską, Wandę Chotomską, Czesława Janczarskiego czy Hannę Januszewską. W  publikacji obecni są również Liliana Bardijewska, Zofia Stanecka, Anna Onichimowska, Małgorzata Strzałkowska, Adam Bahdaj, Michał Rusinek, Agnieszka Frączek, Joanna Kulmowa, Marcin Brykczyński, Jan Twardowski i Grzegorz Kasdepke – twórcy tak różni, jak różne są perspektywy spoglądania na świat – nieogarniony, a przy tym pociągający i pobudzający dziecięcą ciekawość. Całość została wzbogacona znakomitymi ilustracjami artysty Józefa Wilkonia.

W wyprawce dzieci otrzymają także Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece Mały Czytelnik dostanie naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem, potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. W wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice i opiekunowie – przygotowana dla nich broszura informacyjna „Książką połączeni, czyli przedszkolak idzie do biblioteki” przypomni o nieocenionej roli czytania w rozwoju ich dziecka oraz o korzyściach wynikających z częstego odwiedzania biblioteki.

Projekt ma zachęcić rodziców do odwiedzania bibliotek, które dzisiaj, poza udostępnianiem księgozbiorów, pełnią również funkcję nowoczesnych centrów kultury. Dzieci natomiast, wyrabiając nawyk czytania, poznają bibliotekę jako miejsce będące ciekawą alternatywą dla telewizji i komputera.

To kolejny etap wielkiego ogólnopolskiego projektu bookstartowego „Mała książka – wielki człowiek”. Do tej pory książki otrzymywali młodzi rodzice na szpitalnych oddziałach położniczych oraz trzylatki, teraz wyprawki trafią także do wszystkich dzieci w wieku przedszkolnym. Program jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Do połowy 2019 roku przekazano już ok. 600 tysięcy książek.

Jesienią przekaz akcji wzmocni kampania telewizyjna i radiowa oraz promocja w internecie i mediach społecznościowych, z udziałem pary aktorów Tamary Arciuch i Bartłomieja Kasprzykowskiego, prywatnie rodziców, którzy świadomie wychowują swoje pociechy w duchu zamiłowania do książek. Jednocześnie dzięki ekspozycji informacji na nośnikach outdoorowych, kampania będzie widoczna w przestrzeni publicznej w wielu polskich miastach. Aktywna jest również dedykowana strona internetowa www.wielki-czlowiek.pl, a także prężnie działająca grupa facebookowa.

Przypomnijmy, że po wyprawki mogą się zgłaszać rodzice z dziećmi w wieku od 3 do 6 lat. Maluch musi być czytelnikiem baranowskiej biblioteki (lub filii) albo się do niej zapisać i zadeklarować wypożyczenie w najbliższym czasie przynajmniej dziesięciu książeczek. Wyprawki można odbierać w bibliotece głównej w Baranowie Sandomierskim lub w filiach w Suchorzowie, Dąbrowicy i Woli Baranowskiej w godzinach ich pracy. Liczba zestawów jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Wyprawki będzie można otrzymać podczas czwartkowej inauguracji, ale także później, do wyczerpania zestawów.

Red. na podst. materiałów organizatora

Renata Domka

wyprawka plakat 707x1024 - Wyprawki czytelnicze dla baranowskich maluchów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *