Wystrzałowy czas

Zbliżająca się Noc Sylwestrowa, okres karnawału to czas licznych pokazów sztucznych ogni, wystrzałów petard. Niestety ten sposób świętowania nie dla każdego jest  przyjemny. Bardzo wiele zwierząt cierpi na fobię dźwiękowe, spowodowane nadmierną reakcją na dźwięk. Jest to naturalna reakcja obronna. Zwierzęta mają bardzo czuły słuch i głośne dźwięki powodują u nich ból. Z fobią mamy do czynienia jeśli stopień reakcji zwierzęcia jest niewspółmiernie wysoki do występującego zagrożenia, a strach traci swoją właściwość adaptacyjną.

Burza, fajerwerki, wystrzały to zdarzenia nieprzewidywalne dla psa, nad którymi nie może mieć kontroli, powodują silny lęk. Strachowi towarzyszą następujące objawy:  reakcje pobudzenia autonomicznego układu nerwowego, takie jak rozszerzenie źrenic, ziajanie, drżenie ciała, ślinienie, pocenie się (między opuszkami łap), niekontrolowane oddawanie moczu i kału, opróżnianie zatok okołoodbytowych, ucieczka i chowanie się w bezpiecznym miejscu. Każdy właściciel, który zaobserwuje silne reakcje lękowe u swojego czworonoga, może zwrócić się o pomoc do lekarza weterynarii bądź behawiorysty.

Oto kilka wskazówek jak pomóc cierpiącemu na fobię dźwiękową zwierzakowi:

 • Nie należy pocieszać ani uspokajać psa, gdy ten wykazuje objawy lęku – to tylko wzmocni niepożądane zachowanie, ponieważ w rozumieniu psa będzie to pochwała.
 • Nie należy używać przemocy wobec psa, nie bij go, nie krzycz to utrwala niepożądane zachowanie.
 • jeśli właściciel przebywa w domu podczas burzy czy wystrzału fajerwerków, powinien sprawiać wrażenie zrelaksowanego, można zacząć bawić się ulubioną zabawką psa (np. wspólnie z innym domownikiem) i poczekać na jego reakcję. Jeśli się przyłączy – to bardzo dobrze, jeśli nie – trudno, nie próbuj bawić się z nim na siłę.
 • należy ograniczyć spacery do minimum i tylko na smyczy – chroni to zwierzę przed ucieczką, wypadkami komunikacyjnymi, zgubieniem się.
 • należy zasłonić okna w pomieszczeniu w którym przebywa pies, a psy mieszkające na podwórku umieścić w bezpiecznym miejscu. W miejscu w którym przebywa zadbać o specjalną kryjówkę, np. stół nakryty kocem.
 • zastosowanie muzykoterapii, puszczenie muzyki częściowo może zamaskować głośne dźwięki burzy czy fajerwerków.
 • zastosowanie odpowiedniej diety przed spodziewaną ekspozycja na hałas, tylko po konsultacji z lekarzem weterynarii.
 • podawanie leków uspakajających, nutraceutyków. Terapię farmakologiczną powinien ustalać indywidualnie lekarz weterynarii, biorąc pod uwagę stan zdrowia psa i występujące choroby. Terapię należy rozpocząć odpowiednio wcześniej. Leki stosowane w terapii przeciwlękowej  z grupy inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny lub trójcyklicznych antydepresantów, aby były skuteczne wymagają dłuższego okresu podawania. W sytuacjach nagłych np. burza skuteczne mogą okazać się leki z gr. benzodiazepin.
 • stosowanie feromonów, suplementów diety działających uspokajająco, kamizelek przeciwlękowych (uciskowe, mocno przylegające do ciała psa), diety typu Calm.
 • terapia z udziałem behawiorysty.
 • ograniczenie wystrzeliwanych fajerwerków, kampanie społeczne uświadamiające jak wielkim stresem dla zwierząt może być taki hałas i huk.

Odczuwany przez zwierzę strach wpływa na jego ogólny dobrostan i może doprowadzić do ciężkich zaburzeń. Jeśli wasz pies cierpi na fobię dźwiękową należy mu pomóc. Pamiętajmy o naszych „braciach mniejszych” przed wystrzeleniem każdej petardy.

Katarzyna Maria Oręziak
Lekarz Weterynarii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *