Zadbana kobieta 50+

– Wczoraj zwolniłam się wcześniej z pracy, bo u nas był mammobus. Chciałam się zbadać, a tam jest bez skierowania i za darmo.

– Ciekawe, kiedy do Tarnobrzega przyjedzie taki mammobus. Też bym się zbadała.

Zadbana kobieta 50+

Objazdowe badania wykonywane w mammobusach to świetny pomysł na profilaktykę. Sprzęt dociera do mniejszych miejscowości, co ułatwia ich mieszkankom dostęp do badań. Ograniczony czas, w którym można z nich skorzystać, mobilizuje panie do badania. Takie akcje bywają nagłaśniane w lokalnym środowisku.

W Tarnobrzegu panie w wieku 50-69 lat nie muszą czekać na przyjazd mammobusu. Mają bowiem możliwość skorzystania z badań w przez cały czas, w wybranym przez z siebie terminie w ramach programu profilaktycznego prowadzonego w naszym szpitalu.

– Program działa od kilku lat. Mamy umowę z NFZ na wykonywanie tych badań.- opowiada Wiktor Stasiak, Dyrektor tarnobrzeskiego szpitala. – Warunki, kto może skorzystać z bezpłatnych badań ustalane są przez Fundusz.


  Bezpłatne badania można wykonywać co 2 lata, a panie z grupy ryzyka – co roku.

Bezpłatne badania profilaktyczne wykonywane są w tarnobrzeskim szpitalu w Pracowni Mammograficznej.

Pracownia jest czynna od poniedziałku do piątku w godz. 7:15-15:00.

Na badania można się zgłosić codziennie.

Badanie jest bezpłatne i nie wymaga skierowania.

Dodatkowe informacje: tel. 15 812 33 01 lub 15 812 33 07   


 

Tarnobrzeski szpital oferuje świadczenia związane z profilaktyką, diagnostyką oraz leczeniem raka piersi, a nawet poprawie komfortu życia po wyleczeniu. Obok badań profilaktycznych, w placówce można wykonać pełną diagnostykę związaną z wykrywaniem nowotworów piersi. Na miejscu działa także centrum onkologiczne. Ponadto szpital nieodpłatnie użycza pomieszczenia dla Stowarzyszenia Amazonek „Pomocna Dłoń”, które działa na rzecz profilaktyki raka piersi oraz pomaga osobom chorym i ich bliskim przetrwać okres choroby, rehabilitacji i późniejszy. Dzięki współpracy władz szpitala i stowarzyszenia, w budynku technicznym z tyłu głównych budynków szpitalnych działa punkt pomocowo-informacyjny Amazonek.

Szpital dysponuje nowoczesnym mammografem cyfrowym. Mammografia umożliwia wczesne rozpoznanie raka piersi oraz innych patologicznych zmian. Badania profilaktyczne skierowane są do osób zdrowych. Kobiety, które zaobserwowały w siebie jakieś niepokojące objawy, powinny zgłosić się do lekarza POZ, ginekologa lub onkologa.

4 zadbana kobieta 50 Fot. Agnieszka Wójcik 1 1024x576 - Zadbana kobieta 50+

Fot. Agnieszka Wójcik

Nie warto odkładać udziału w dostępnej profilaktyce, choćby po to, aby wiedzieć, że nie ma się o co martwić. W  większości przypadków wynik badania jest bowiem prawidłowy.

Do skorzystania z programu zachęca Dyrektor tarnobrzeskiego szpitala:

– U nas panie mogą wykonać bezpłatne badania mammograficzne w terminie, jaki im odpowiada. Niestety, NFZ nas informuje, że na tym terenie odsetek kobiet, które się badają w ramach programu jest niski. – mówi Wiktor Stasiak.


W Polsce rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet.

Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem.

Występuje najczęściej u pań w przedziale 50-69 lat.  


 

Pan Dyrektor zaprasza mnie do rozmowy z lek. med. Alicją Wesołowską –Warzybok, która kieruje Zakładem Diagnostyki Obrazowej. Pytam o praktyczne aspekty badania.

– Pani doktor, jak długo się oczekuje na termin badania w ramach programu profilaktycznego?

– W tej chwili nie ma żadnego problemu z terminami. Można wcześniej umówić się na wybraną godzinę, ale można po prostu przyjść na badanie w dowolnym terminie, choć wtedy czasem trzeba chwilę poczekać.

– Co trzeba mieć ze sobą?

– Tylko dowód osobisty. Nie potrzeba skierowania.

– Jak się przygotować do badania?

– Do badania nie trzeba żadnych szczególnych przygotowań. Jedynie niektóre antyperspiranty z talkiem mogą zakłócać obraz, więc lepiej ich przed przyjściem nie używać.

– Co można wykryć w takim badaniu?

– Badanie ma na celu wykrycie raka piersi. Albo wykluczenie tego raka.

– Kobiety, które wyczuwają jakiś guzek, często boją się, co może zostać wykryte. Jak można je przekonać, żeby przyszły?

– Przesiewowe badania są dla każdej kobiety, a nie dla tych, które mają objawy. Naszym celem jest jak najwcześniejsze wykrycie zmian. Nawet jeśli jest nowotwór, to im szybciej się go wykryje, to większa jest szansa przeżycia, inne jest leczenie i inne rokowania.

– Dziękuję za informacje.

Drogie panie! W miarę dostępnych środków – lubimy być zadbane. Chodzimy do fryzjera, używamy różnych kosmetyków, staramy się  ładnie wyglądać. Elementem dbania o siebie jest także zadbanie o własne zdrowie oraz zapobieganie chorobom. Część naszego życia poświęcamy na troskę o innych. Zatroszczmy się też o siebie!

Korzystając z badań profilaktycznych piersi nie wpływamy na to, czy dotknie nas choroba. Dajemy sobie jednak szansę na ograniczenie jej negatywnych skutków, a być może szansę na przeżycie.

W następnym numerze porozmawiamy z tarnobrzeskimi Amazonkami. Dowiemy się o najprostszej i najtańszej profilaktyce raka piersi u wszystkich pań, w saloniku oglądniemy kronikę stowarzyszenia, a pijąc herbatę z miodem usłyszymy, jak wspólnie celebrują życie wojowniczki, które zwyciężyły walkę ze śmiertelnym wrogiem.

Iwona Dybus-Grosicka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *