„Zasmakuj w bibliotece” – święto czytelnictwa w Bibliotece Pedagogicznej

Co roku Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje, w dniach od 8 do 15 maja, Tydzień Bibliotek – program promocji czytelnictwa i bibliotek. Ma on na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa. Do akcji włącza się, jak co roku Biblioteka Pedagogiczna w Tarnobrzegu. Hasłem tegorocznej edycji Tygodnia Bibliotek jest „Zasmakuj w bibliotece”.

Autorem hasła jest Mariusz Nakielny, starszy kustosz Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bochni, który uzasadniania wybór w następujący sposób:

Zasmakuj w bibliotece, bo książką warto się delektować, smakujmy słowa, ciągle i wciąż od nowa.
Korzystajmy z kalejdoskopu ofert dla naszych najważniejszych gości – Czytelników, by każdy z nich znalazł w bibliotece łakomy literacki kąsek.
To dla was entuzjastów literatury i kultury jesteśmy.

– Tegoroczny Tydzień Bibliotek odbywa się w przestrzeni wirtualnej. W nawiązaniu do hasła Tygodnia Bibliotek „Zasmakuj w bibliotece” sięgamy do smaków tarnobrzeżan jakie znalazły się w Tarnobrzeskiej Książce Kucharskiej i przedstawimy kilka wybranych przepisów, które zostaną sprawdzone w praktyce, a zdjęcia lub filmiki dokumentujące te kulinarne działania będą publikowane codziennie na Facebooku biblioteki – mówi Anna Żarów, dyrektor tarnobrzeskiej Biblioteki Pedagogicznej.

Kolejnym kulinarnym wydarzeniem będzie wirtualne spotkanie z Dianą Kowalczyk – autorką Mienta blog, nagrodzoną w międzynarodowym konkursie na zdjęcie kulinarne roku. Biblioteka zaprasza też na spotkanie z autorką wierszy dla dzieci – Jolantą Tworek. Czytelnicy, którzy zostawiają różne przedmioty w książkach będą mogli rozpoznać swoje zguby na wystawie „Katalog skarbów znalezionych w książkach”.

Będą też dwa konkursy: „Wystawa osobliwości” – czyli osobliwe przedmioty, używane dawno temu oraz współcześnie, nie zawsze z oczywistym przeznaczeniem użytkowym. Konkurs będzie polegał na odgadnięciu jak największej liczby pokazanych przedmiotów. Kolejny konkurs przeznaczony dla dzieci, będzie polegał na odgadnięciu bohaterów tekstów literackich, jakie były czytane na Facebooku biblioteki w czasie jej zamknięcia. Dla dzieci także będzie opublikowana prezentacja na temat zdrowego odżywiania przygotowana przez dietetyczkę Urszulę Kulig.

 

5eb2992d07765 osize933x0q70h9231f0 724x1024 - "Zasmakuj w bibliotece" - święto czytelnictwa w Bibliotece Pedagogicznej

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *