Zespół metaboliczny – choroba nie tylko osób dorosłych

Zespół metaboliczny to choroba, która do niedawna dotyczyła tylko dorosłych. Jest to zespół czynników, które zwiększają ryzyko zachorowania na choroby naczyniowo-sercowe.

Wciąż rośnie liczba otyłych dzieci, a wraz z tym wykrywa się u nich dyslipidemię, nadciśnienie tętnicze i zaburzenia tolerancji glukozy. Te wszystkie objawy wchodzą w skład zespołu metabolicznego. W związku z rosnącą otyłością, wczesne wykrywanie i leczenie zespołu metabolicznego, może w przyszłości skutkować zmniejszeniem ryzyka przedwczesnego rozwoju i wystąpienia zmian miażdżycowych i innych chorób układu naczyniowo-sercowego.

6. zespół metaboliczny 1 768x1024 - Zespół metaboliczny - choroba nie tylko osób dorosłych           Dietoterapeuta – Daniel Chabzda

Jakie są objawy i kryteria postawienia diagnozy zespołu metabolicznego u dzieci
i młodzieży?  

Mamy wytyczne, które pozwalają wystawić diagnozę, należy jednak rozdzielić je ze względu na płeć i wiek pacjenta. Wykorzystuje się tu często siatki centylowe. Istnieje także związek pomiędzy występowaniem u dzieci i młodzieży zespołu metabolicznego, a ich otyłością. Najbardziej niebezpieczna
w tym wypadku jest otyłość centralna – często w parze z nią mamy insulinooporność. Statystyki mówią, że 2/3 otyłych nastolatków ma przynajmniej jeden składnik zespołu metabolicznego, a ok. 1/3 ma pełny zespół.

Zespół metaboliczny u dzieci i młodzieży ma swoje konsekwencje. Jego wykrycie to ważna informacja mówiąca, że ogólne zdrowie dziecka lub nastolatka jest w złej kondycji i trzeba natychmiast podjąć leczenie. Nie tylko po to aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób i powikłań w przyszłości, ale przede wszystkim aby podnieść komfort życia dziecka i polepszyć jego stan zdrowia.

Promocja zdrowego trybu życia z modyfikacją odżywiania oraz zwiększenie aktywności fizycznej to główne filary działań jakie możemy podjąć przy leczeniu i zapobieganiu występowania zespołu metabolicznego. Konsekwentne wprowadzanie zmian przez dorosłych w życie dziecka pozwoli na zmianę i wyrównanie parametrów. Niezmiernie ważne jest, aby osoby cierpiące z powodu otyłości, zarówno dzieci jak i dorośli, dążyli do uregulowania i obniżenia swojego BMI. W tym przypadku każdy procent mniej ma wpływ na poprawę wyników badań, a tym samym na jakość życia.

Leczenie żywieniowe osób z zespołem metabolicznym polega na odpowiednim zaplanowaniu. Posiłki muszą być bogate w błonnik, który ogranicza wchłanianie tłuszczów, a także zapobiega występowaniu głodu pomiędzy posiłkami. Błonnik rozpuszczalny  odpowiedzialny jest za wiązanie cholesterolu oraz kwasów żółciowych, a dostarczenie odpowiedniej ilości nie jest trudne, wystarczy wprowadzić do diety świeże warzywa
i owoce. Również pełnoziarniste makarony czy kasze mają spore ilości błonnika, który pomoże nam także w walce z nadwagą. Podstawowym źródłem energii powinny być produkty zbożowe pełnoziarniste. Są one bardzo ważne ponieważ wpływają na odpowiedni poziom glukozy we krwi, a także nie powodują hiperglikemii poposiłkowej, w przeciwieństwie do produktów wysokoprzetworzonych. Tłuszcze nasycone, występujące w tłustych mięsach, smalcu oraz daniach typu fast food należy ograniczyć. Pamiętać trzeba też o odpowiednich proporcjach kwasów tłuszczowych omega 6 do omega 3. Kwasy tłuszczowe omega 3 są bardzo ważne w profilaktyce nadciśnienia, chorób naczyniowo-sercowych oraz tworzeniu się stanów zapalnych
i zakrzepowych. Powinniśmy zadbać o to, żeby przynajmniej dwa razy w tygodniu w naszym jadłospisie pojawiła się tłusta ryba morska. Należy także zwrócić uwagę na to, aby nie powstawały nadwyżki energetyczne, ponieważ przyczyniają się one do powstawania nadwagi.

Zespół metaboliczny to zbiór czynników, który nie jest jedną dokładnie sprecyzowaną chorobą. Statystyki dotyczące tych schorzeń są przerażające, coraz więcej ludzi w wieku powyżej 40 lat umiera na zawał serca lub udar. Zadbajmy o siebie i swoich bliskich, sprawdźmy co zrobić aby nie dopuścić do zespołu metabolicznego.

Zapraszam do biura ul. Sienkiewicza 16, po uprzednim kontakcie pod nr tel. 513 092 316 lub email tpz.dietetyk@gmail.com

Zapraszam również na I Konferencję „Zdrowie Kobiet – zdrowa, bo świadoma”, która odbędzie się 24 maja 2018 w Tarnobrzegu.

Dietoterapeuta Daniel Chabzda

Materiał promocyjny

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *